Medarbetare

Annika Wiel Hvannberg

Annika Wiel Hvannberg

Digital Manager & Web Producer

Kontakt

+46 (0)31 712 40 17
+46 (0)760 20 54 14
annika.wiel.hvannberg@newsroom.se

Läs mer om Annika

Webbproducent och filmare. Utbildad på journalistlinjen vid Ljungskile Folkhögskola. Bakgrund som frilansande reporter, podcastproducent och fotograf. På Newsroom sedan 2015.


Erica Holm

Erica Holm

Copywriter & Editorial Advisor

Kontakt

+46 (0)31 712 40 03
+46 (0)733 14 21 99
erica.holm@newsroom.se

Läs mer om Erica

Skribent för tryckta och digitala medier. Utbildad på Skurups journalistlinje och på Högskolan i Halmstad. Bakgrund som reporter i dagspress. På Newsroom sedan 2003.


Gun Rosendahl

Gun Rosendahl

CEO & Account Director

Kontakt

+46 (0)31 712 40 04
+46 (0)709 92 33 86
gun.rosendahl@newsroom.se

Läs mer om Gun

VD och projektledare. Utbildad på Journalisthögskolan i Göteborg. Bakgrund som informationschef, projektledare på reklambyrå samt reporter och formgivare i dagspress. På Newsroom sedan 2001.


Göran Björklund

Göran Björklund

Account Director

Kontakt

+46 (0)31 712 40 06
+46 (0)705 28 17 51
goran.bjorklund@newsroom.se

Läs mer om Göran

PR-konsult med inriktning på infrastruktur och bilbranschen. Utbildad på Örebro Universitet. Bakgrund som copywriter, frilansskribent och projektledare på reklambyrå. På Newsroom sedan 2005.


Helena Lilja

Helena Lilja

Economy & Administration

Kontakt

+46 (0)31 712 40 07
helena.lilja@newsroom.se

Läs mer om Helena

Ekonom. Utbildad på Företagsekonomiska Institutet i Stockholm. Bakgrund som administratör inom radio, på skivbolag, på reklamfilmsbyrå och som egenföretagare. På Newsroom sedan 2006.


Jeanette Larsson

Jeanette Larsson

Photographer & Image Advisor

Kontakt

+46 (0)31 712 40 16
+46 (0)707 88 47 25
jeanette.larsson@newsroom.se

Läs mer om Jeanette

Fotograf och bildredaktör. Utbildad på Fotoskolan i Göteborg. Bakgrund som press- och frilansfotograf. På Newsroom sedan 2006.


Leif Simonsson

Leif Simonsson

Account Director

Kontakt

+46 (0)31 712 40 11
+46 (0)706 07 43 08
leif.simonsson@newsroom.se

Läs mer om Leif

Projektledare med inriktning på kund- och personaltidningar samt PR-konsult. Producent av rörlig media, tv och videoproduktion. Årets kommunikatör 2007. Bakgrund som reporter och formgivare i dagspress. På Newsroom sedan 2003.


Mona Höynä-Carlsson

Mona Höynä-Carlsson

Account Director

Kontakt

+46 (0)31 712 40 09
+46 (0)739 86 42 80
mona.hoyna.carlsson@newsroom.se

Läs mer om Mona

PR-konsult med inriktning på intern och extern kommunikation. Utbildad på Journalisthögskolan i Göteborg. Bakgrund som seniorkonsult, PR-ansvarig, informationschef och som reporter i dagspress. På Newsroom sedan 2010.


Nils Pennlert

Nils Pennlert

AD & Editorial Advisor

Kontakt

+46 (0)31 712 40 23
nils.pennlert@newsroom.se

Läs mer om Nils

Formgivare för kund- och personaltidningar. Utbildad på Nordiska folkhögskolan och Yrgo. Bakgrund som journalist i bransch- och fackpress samt formgivare. På Newsroom sedan 2016.


Thomas Drakenfors

Thomas Drakenfors

Copywriter & Editorial Advisor

Kontakt

+46 (0)31 712 40 14
+46 (0)704 04 21 74
thomas.drakenfors@newsroom.se

Läs mer om Thomas

Skribent för tryckta och digitala medier. Utbildad på Journalisthögskolan i Göteborg. Bakgrund som reporter och formgivare i dagspress. På Newsroom sedan 2001.


Tommy Apelqvist

Tommy Apelqvist

AD & Editorial Advisor

Kontakt

+46 (0)31 712 40 15
tommy.apelqvist@newsroom.se

Läs mer om Tommy

Grafisk formgivare och illustratör med inriktning på kund- och personaltidningar. Utbildad på journalistlinjen vid Kalix folkhögskola samt på RMI-Berghs reklamskola. Bakgrund som reporter och formgivare i dagspress. På Newsroom sedan 2000.


Hitta hit

Hur kan vi hjälpa dig?

Kontakt

Besöksadress:
Mässans gata 8
412 51 Göteborg

Telefon:
+46 (0)31 712 40 00

E-post:
info@newsroom.se